https://baherdp.com/images/seo/titletag.jpg
امیر نجفی انامقی ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

چک لیست سئوی تگ عنوان برای جذب ترافیک بیشتر در ۲۰۲۳


مقدمه

تگ عنوان یک تگ HTML است که در بخش Head قرار دارد. و درباره صفحه‌ای که در آن قرار دارد اطلاعاتی ارائه می‌دهد. این تگ در نتایج موتورهای جستجو نیز نقش برجسته‌ای دارد و به شکل لینک برای کلیک کردن نمایش داده می‌شود. ننوشتن یا بد نوشتن آن تأثیرات بسیار بدی بر سئوی وب‌سایت دارد. پس مراقب باشید.

 

 

همانطور که اشاره شد، این تگ حتما باید در بخش Head قرار گیرد و اگر درقسمتهایی دیگر مانند body و یا footer باشد، توسط مرورگرها و موتورهای جستجو به عنوان یک تگ غلط قلمداد می شود و موتورهای جستجو ارزش کمتری برای آن قائل می شوند.

 از طرفی باید در نظر داشته باشیم که این تگ مانند تگ‌های دیگر (img, body,…) برای کاربر قابل‌مشاهده نیست. این ویژگی باعث می‌شود که در برخی از مواقع مورد غفلت واقع شود.

در ادامه ۲۰ نکته درباره بهینه‌سازی تگ عنوان را بیان می‌کنیم.


تفاوت تگ عنوان (Title Tag) با هدلاین H1

هدلاین (H1) لزوما در صفحه نتایج موتورهای جستجو نشان داده نمی شود و پس از ورود کاربر به سایت قابل مشاهده است. اما تگ عنوان در جلوی دید همه کاربران است. همچنین تگ عنوان نسبت به عنوان صفحه محدودیت کاراکتر دارد.

تفاوت تگ عنوان با هدلاین


اهمیت تگ عنوان

 همه آن را می‌بینند و به آن توجه دارند.

 عامل رتبه‌بندی است.

 افزایش نرخ کلیک به آن وابسته است.

 جنبه روان‌شناختی دارد: می‌توانید با استفاده از جملاتی که تأثیر روان‌شناختی دارند بر کاربر تأثیرگذار باشید و او را به سمت سایتتان سوق دهید.

 امتحان آن آسان است: به‌راحتی می‌توانید تگ عنوان را تغییر داده و پس از مدت نسبتاً کوتاهی تغییرات انجام‌شده را در گوگل ببینید.


طول تگ عنوان:

از کلی‌گویی بپرهیزید.(همه‌چیز درباره ماشین‌های سریع) به‌جای آن (۱۵ نکته مهم درباره تاکسی‌های سریع‌السیر) بهتر است

هنگام نوشتن تگ عنوان، به یاد داشته باشید که طول این تگ هرچقدر باشد، گوگل تا ۵۰ تا ۶۰  کاراکتر را نشان خواهد داد و کاربران بیشتر از این را نخواهند دید. پس کلمات و عبارات مهم خود را در این محدوده تنظیم کنید. البته باید در نظر داشته باشید که کاراکترها ازلحاظ طول باهم متفاوت هستند. حرف M با حرف I همچنین حرف (ش) با (ا) متفاوت است و جای بیشتری را اشغال می‌کند.  

تگ‌های عنوان طولانی همیشه تمایل به تخریب دارند تا بالا بردن رتبه.

برای مثال اگر تگ عنوان شما به شکل زیر است:

تلویزیون‌های برند...را بخرید| تعمیر تلویزیون| خدمات باکیفیت مطلوب| فروش تجهیزات صوتی و تلویزیونی در تگزاس و شهرهای اطراف

بهتر است کمی درباره آن فکر کنید و آن را کوتاه کنید.

 بیشتر بدانید: دلایل بازنویسی تگ عنوان توسط الگوریتمهای گوگل+راه حلها


 ترجمه ممنوع!

اگر سایت چندزبانه دارید یا دوست دارید از تگ‌های عنوان وب‌سایت‌های دیگر استفاده کنید باید دقت داشته باشید که تگ عنوانی که در زبان انگلیسی (یا سایر زبان‌ها)  خوب نوشته‌شده و جلب‌توجه می‌کند اگر ترجمه شود ممکن است جذابیت خودش را از دست بدهد. بنابراین از ترجمه مستقیم جملات بپرهیزید و سعی کنید جملات جذاب و مناسب هر زبان را با مطالعه و تمرین و تکرار به دست بیاورید.


جلب‌توجه

استفاده از اعداد و نشانه‌هایی که آن را از حالت تکراری دربیاورد و باعث دیده شدن بیشتر شود.

 

 

وعده درست

 با مشاهده عبارت موجود در تگ عنوان (علاوه بر کلمات کلیدی) انتظاراتی از آن در کاربر ایجاد می‌شود. کاربر انتظار دارد که با کلیک بر روی آن و رفتن به محتوای اصلی، محتوای صفحه نیز باید با آن مفهوم و انتظارات هم‌راستا باشد. گوگل این انتظارات را در ۶ دسته‌بندی  قرار می‌دهد.

باعث تعجب شود: جنبه سرگرمی داشته باشد.

 باعث هیجان شود: جنبه ماجراجویی داشته باشد.

تحت تأثیر قرار دهد: جملات عبرت‌آموز و احساسی

آموزش دهد: با محتوایی که دارد بر دانش کاربر بیفزاید.

اطمینان‌بخش باشد: با جملات و سؤالاتی که در آن مطرح می‌شود، جلب اعتماد کند.

کمک کند: با اطلاعات دقیقی که ارائه می‌دهد در جهت رفع مشکلات اقدام نماید.


مرتبط بودن

 این عامل بسیار مهم است و دو عامل قبلی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. یعنی عبارات موجود در تگ عنوان با کلمات کلیدی که در ذهن کاربر وجود دارد و کوئری آمده مرتبط باشد.

در سال‌های اخیر دیده‌شده است که بسیاری از صاحبان وب‌سایت‌ها با تغییر تگ‌های عنوان صفحات سایتشان به نتایج شگفت‌انگیزی دست‌یافته‌اند.

همچنین نقش تگ‌های عنوان در CTR یا ترغیب کاربر برای کلیک روی لینک بسیار مهم است و نباید از آن غافل شد. زیرا هرچقدر متن جذابی برای این تگ انتخاب کنید، شانس بیشتری برای کلیک روی آن از سمت کاربر خواهید داشت که می‌تواند ترافیک سایتتان را به‌طور چشمگیری افزایش دهد.


جایگاه صفحه در کل سایت

قبل از اینکه تگ عنوان بهینه‌شده‌ای را برای وب‌سایتتان بنویسید باید جایگه صفحه در کل سلسله‌مراتب سایت را بدانید و از آن آگاه باشید. تگ عنوان صفحه محصولات یا یک صفحه خبری یا صفحه اصلی سایت قطعاً با یکدیگر متفاوت خواهند بود.

اگر وب‌سایتتان صفحات متعددی دارد و روزبه‌روز نیز بر تعداد این صفحات اضافه می‌شود، چالش بزرگی پیش رودارید. در چنین مواقعی داشتن نقشه سایت بسیار ضروری است تا جایگاه هر صفحه را بدانید و برای آن تصمیم بگیرید. می‌توانید در صفحات کلمات را تکرار کنید اما هرچقدر که در صفحات به‌پیش می‌روید باید جزئیات بیشتری را بیان کنید.


تگ عنوان مناسب برای صفحات تجاری

صفحه اصلی: بهترین انتخاب زوجهای جوان

صفحه گروه‌بندی محصولات: لوازم آشپزخانه و هدایای زوج‌های جوان

صفحه محصول: ست ۵ تکه لوازم آشپزخانه شرکت...

Primary Keyword - Secondary Keyword | Brand Name
8-foot Green Widgets - Widgets & Tools | Widget World

[Product Name] - [Product Category] | [Brand Name]

نام محصول- گروه اصلی محصول- نام برند


دعوت به عمل  (Call to Action)    

به یاد داشته باشید که تگ عنوان به‌عنوان یک لینک آبی‌رنگ در صفحه نتایج (SERP) به کاربران نمایش داده خواهد شد. پس باید جمله‌ای به کار ببرید تا کاربرانتان مشتاق باشند تا بر روی آن کلیک کنند. اگر جمله مشتاق کننده نباشد کاربر خیلی سریع به نتیجه جستجوی بعدی خواهد رفت و سایت شمارا نادیده خواهد گرفت.

عبارات انگیزشی مناسب برای ترغیب کاربر به کلیک بر روی لینک: دانلود کنید- بخرید- تماشا کنید- یاد بگیرید- گوش کنید- جستجو کنیدو...

 پس جمله شما در تگ عنوان باید پاسخی به یک سؤال یا نیاز کاربر باشد.

نکته مهم: اگر بخواهید در یک صفحه سایتتان از هر موضوعی صحبت کنید قطعاً در انتخاب کلمات کلیدی و تگ عنوان منحصربه‌فرد و دعوت به عمل (Call To Action)شفاف دچار مشکل خواهید شد. درصورتی‌که چنین صفحه‌ای دارید سعی کنید موضوعات را دسته‌بندی کنید و صفحات متعددی داشته باشید.

مانند بحث PPC (پرداخت به ازای هر کلیک) تگ‌های عنوان نیز برای اینکه نظر مخاطب را جلب کنند باید به حد کافی جذاب باشند.


تاریخ و اعداد در تگ عنوان

 استفاده از اعداد و تاریخ  باعث جذاب‌تر شدن تگ عنوان می‌شود و شانس کلیک توسط کاربر را افزایش می‌دهد. این موضوع جنبه روانشناسی نیز دارد. مغز انسان همیشه به دنبال آیتم‌های متفاوت در یک جای شلوغ است. در صفحه نتایج جستجو باآنکه اطلاعات فراوانی وجود دارد، اما اعداد چون ایستاده و متفاوت‌اند توجه بیشتری را جلب می‌کنند.

مثال: ۱۰ نکته مهم در فروش اینترنتی...- ۵  ویژگی یک جاروبرقی مناسب برای منزل- لیست 20 بازیگر معروف نامزد اسکار در 2010


 طرح سؤال در تگ عنوان

 (پروانه‌ها به کجا مهاجرت می‌کنند؟) بهتر است از اینکه بنویسیم ( مهاجرت پروانه‌ها)


 ارتباط موضوعی تگ عنوان با محتوای سایت

گام بعدی در درک جایگاه صفحه موردنظر در کل سایت، تحلیل محتوای آن است. تگ عنوان برای موتورهای جستجو و کاربر در معرفی موضوع صفحه، و کلمات کلیدی استفاده‌شده در متن، خاصیت alt تگ   ، تگ متا دیسکریپشن، URL و سایر اجزای سایت بسیار حائز اهمیت است. باید از کلماتی که در تگ عنوان استفاده کرده‌اید در سایر بخشه‌ای سایت نیز استفاده کنید تا ارتباط موضوعی مشخص شود.


 تگ‌ عنوان منحصربه‌فرد

از تگ‌های تکراری بپرهیزید. زیرا آن‌ها نه برای کاربران مفیدند و نه برای موتورهای جستجو 

اگر از Google Search Console یا ابزار Bing Webmasterاستفاده می‌کنید می‌توانید تگ‌ها عنوان تکراری سایتتان را در آنجا مشاهده کنید. در آنجا خواهید دید که موتورهای جستجو تگ‌های عنوان تکراری موجود در سایتتان را نادیده می‌گیرند و به‌جای آن متن دیگری را برای نمایش در صفحه نتایج جستجو (SERP) انتخاب می‌کنند.

 این دو ابزار امکانات بسیار خوبی برای تجزیه‌وتحلیل سایتتان برایتان فراهم می‌سازند.   


 تگ عنوان دینامیک

اگر وب‌سایت بزرگی دارید، یا یک سایت تجاری با صفحات متعدد دارید، نوشتن تگ‌های عنوان به‌صورت دستی عملاً غیرممکن خواهد بود و باید تگ‌های عنوان هر صفحه را به‌صورت دینامیک و برنامه‌نویسی شده تولید کنید. اگر از CMS های آماده (مانند وردپرس) برای برنامه‌نویسی استفاده می‌کنید، این پلتفرم‌ها ابزارهایی برای این منظور دارند در غیر این صورت از برنامه‌نویس سایتتان بخواهید این کار را برایتان انجام دهد.

 

مثال): نام محصول+ محصول شرکت ..... همان‌طور که ملاحظه می‌کنید نام محصول باعث متفاوت شدن تگ عنوان در هر صفحه می‌شود. حتی اگر دو محصول یکسان در یک دسته‌بندی داشته باشید باید دنبال روشی بگردید تا تگ عنوان را متمایز کنید.

 اگر برند معتبر و شناخته‌شده‌ای دارید می‌توانید از نام آن برای ترغیب کاربر برای کلیک استفاده کنید.


استفاده از کلمات کلیدی مورد جستجو توسط کاربران

آگاهی از کلمات جستجو شده توسط کاربران در بهینه‌سازی تگ عنوان نقش بسیار مهم و اساسی دارند. اگر قصد و نیت کاربران را نادیده بگیرید و به آن توجهی نداشته باشید، ممکن است حدستان اشتباه از آب دربیاید. ابزار Keyword research در این راه کمک شایانی به شما خواهد کرد.

نگران حالت‌های مختلف کلمات کلیدی نباشید، و وسواس بیش‌ازحد به خرج ندهید. اما همیشه توجهتان به کلمات استفاده‌شده توسط کاربران وب باشد و کلمات و جملات خود را با آن‌ها بسنجید. 

 اگر تگ عنوان حاوی کلمات کلیدی مورداستفاده در آن صفحه وب نباشد، موتورهای جستجو در تشخیص موضوع صفحه و ارتباط اجزای آن سردرگم می‌شوند و ممکن است صفحه ایندکس نشود یا تگ عنوان بازنویسی شود.


سخت نگیرید

از تکرار کلمات در این تگ به‌شدت بپرهیزید. به خاطر داشته باشید که موتورهای جستجو بیشتر روی محتوا تأکیددارند نه با هنر شما در بازی با کلمات. پس کلماتی را انتخاب کنید که با موضوع سایتتان و قصد و نیت کاربران در جستجو در ارتباط باشند. یکی نمونه بد از تگ عنوان می‌تواند به این شکل باشد که: 

“Groomsmen gifts, Groomsman Gifts, Gifts for Men, Unique Gifts”.


اجزای زائد در تگ عنوان

شاید وب سایت شما هم مانند بقیه وب سایتها در تگ عنوان اجزای زاید و غیر ضروری مانند نام برند و سایر توضیحات دارد.

سوالی که بیشتر اوقات مطرح می شود این است که آیا نوشتن این اجزا به طور اتوماتیک در همه صفحات ضروری است و کمکی به سئوی سایت می کند؟

مطالعات انجام شده بر روی بیش از 8000 تگ عنوان نشان می دهد که تگهای عنوان کوتاه، بهتر از تگ‌های عنوان طولانی موردتوجه کاربران قرار می‌گیرند.

اما دقیقاً نمی‌توان گفت که کدام قسمت از تگ عنوان حذف یا اضافه کرد. همیشه باید آزمون‌وخطا کرد و تصمیم گرفت.

موارد زائد (Boilerplates)از سه جهت می‌توانند بر سئوی سایت تأثیر بگذارند:

نامربوط بودن: وجود کلمات نامربوط در این عبارات باعث می‌شود که تگ عنوان صفحه وب‌سایت نامرتبط به نظر برسد. این کار برای موتورهای جستجو یعنی رتبه‌بندی پایین و برای کاربران یعنی کلیک کمتر.

منحصربه‌فرد نبودن: تگ‌های عنوانی که فقط در یک یا دو کلمه باهم تفاوت دارند و در سراسر صفحات وب‌سایت تکرار می‌شوند ویژگی منحصربه‌فرد بودن تگ عنوان را ندارند. منحصربه‌فرد بودن در سئو مسئله مهم و کلیدی است.

طولانی بودن: اگر طول این عبارات بیش‌ازحد باشد گوگل آن‌ها را نادیده می‌گیرد.


 تحلیل رقبا (همکاران)

با بررسی و تحلیل رقبا (همکاران) می‌توانید تصمیم‌گیری بهتری داشته باشیم. رقبای مطرح در حوزه فعالیت خودتان را بشناسید. وب‌سایت آن‌ها را تحلیل کنید. در جاهایی درست مشابه آن‌ها اقدام کنید و در جاهایی هم نقاط ضعف آن‌ها را شناسایی کرده و برای آن موارد محتوا تولید کنید.


برای کاربر بنویسید

باید حواسمان باشد که تایتل تگ نوشته‌شده و یا محتوای تولیدشده هم باید موردپسند ربات‌های موتورهای جستجو باشد و هم موردپسند کاربر. ایجاد تعادل بین این دو گزینه خود هنر بزرگی محسوب می‌شود. اما اگر خود را بیش‌ازحد درگیر کلمات کلیدی و نکات فنی کنیم و متن حاصل موردپسند کاربر نباشد بازی را می‌بازیم.


نتیجه‌گیری

تگ عنوان همه‌چیز نیست و تنها یکی از راههای بالا آمدن در صفحه نتایج موتورهای جستجو است. بنابراین باید به‌جای وسواس به خرج دادن بی‌مورد، همه اجزا را باهم در یکجا ببینیم و موردبررسی قرار دهیم. 

گاهی لازم است تا تگ عنوان را سالیانه و حتی ماهیانه بروز آوری کنید. اگر از CMS های آماده ای مانند Word Press استفاده می کنید. می توانید با استفاده از پلاگین seo-yoast تگهای عنوان سایتتان را مدیریت کنید.

به‌طور قطعی نمی‌توان گفت که وجود این عبارت در تگ عنوان زائد است یا لازم است. همیشه سعی کنید که حالت‌های مختلف را امتحان کنید و بررسی کنید و آمار و ارقام به‌دست‌آمده را تجزیه‌وتحلیل کنید و درنهایت اقدام به تصمیم گیری کنید.

درباره نویسنده

امیر نجفی انامقی

لیسانس مهندسی تکنولوژی نرم افزار

فوق لیسانس زبان انگلیسی

فعالیت برنامه نویسی از سال 1385 تا کنون.

علاقمند به موسیقی- شعر- فلسفه- ترجمه- وبلاگ نویسی

مشاهده پروفایل
سوال از متخصص فناوری اطلاعات

پرسیدن سوال

اگر درباره مطالب ارائه شده در این صفحه سوالی داشتید، در قسمت دیدگاهها از یک متخصص فناوری اطلاعات بپرسید

دریافت پاسخ

متخصصین در حوزه های مختلف فناوری اطلاعات در اسرع وقت به سوال شما جواب خواهند داد.

دانش افزایی

با تبادل اطلاعات و بررسی ابعاد مختلف یک مساله به دانش افزایی می رسیم

دیدگاهها ۰
لطفا قبل از طرح هر گونه پرسشی، سوال مورد نظر خود را در بخش سوالات متداول جستجو کنید.
طرح دیدگاه
CAPTCHA