امیر نجفی انامقی ۰۶ شهریور ۱۴۰۲

چک لیست ترفندهای سئوی تگ متادیسکریپشن در ۲۰۲۳


مقدمه

از اولین روزهای مطرح‌شدن سئو، متا دیسکریپشن در بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو همچنان پراهمیت است.

به عقیده گوگل، تگ متادیسکریپشن در رتبه‌بندی سایت چندان مهم نیست.

اما مدارک و شواهد فراوانی مبنی بر اهمیت این تگ به‌عنوان سیگنال غیرمستقیم، در بهتر دیده شدن سایت وجود دارد. اما معیارهایی مانند (CTR) ، ادراک کاربر از کیفیت سایت، درک کاربر از خدماتی که سایت ارائه می‌دهد، همه و همه با بهینه‌سازی تگ متادیسکریپشن تغییر می‌کند.

در ادامه روش‌هایی را برای بهتر نوشتن این تگ و اعمال آن در سراسر وب‌سایت ارائه می‌دهیم:


 متادیسکریپشن چیست؟

 به‌طور خلاصه می‌توان گفت، تگی است که توضیحاتی درباره محتوای صفحه ارائه می‌دهد. در صفحات نتایج جستجو، محتوای این تگ در زیر تگ عنوان نمایش داده می‌شود.

 

متادیسکریپشن

 در هر صفحه فقط یک تگ متادیسکریپشن مجاز است.

 توضیح نوشته‌شده درعین‌حال که ازلحاظ فنی برای موتورهای جستجو قابل‌فهم است باید برای کاربر نیز مناسب، گیرا و جذاب باشد.


اهمیت متادیسکریپشن

در اولین روزهای سئو، تگ متادیسکریپشن از اهمیت بسیاری برخوردار بود، اما بعدها گوگل اعلام کرد که این تگ در رتبه‌بندی صفحات وب اهمیت چندانی ندارد و جزو سیگنال‌های سئو محسوب نمی‌شود.

طبق تحقیقات انجام‌شده توسط Yoast نتایج زیر به دست آمد:

برخی مواقع بدون توجه به متادیسکریپشن ایجادشده برای سایت، گوگل به‌طور خودکار اقدام به ایجاد این تگ‌ها می‌کند.

اینکه چه حجمی از کلمات کلیدی در این تگ‌ها توسط Yoast به‌کاررفته باشد یا نه، چندان مسئله مهمی نبوده است.

در دوسوم مواردی که موردمطالعه قرار گرفتند، گوگل جملاتی را از پاراگراف اول انتخاب کرده و مورداستفاده قرار داده است، البته ضمانتی وجود ندارد که برای سایت شما هم همین کار را خواهد کرد. اما چنین می‌نماید که مقدمه یک مقاله باید با محتوای متادیسکریپشن پر شود.

 

صرف‌نظر از ارزش و اهمیتی که تگ متادیسکریپشن برای سئو دارد باید به نکات زیر هم توجه شود:

این تگ‌ها می‌توانند بر مواردی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم تأثیرگذار باشند:

  افزایش نرخ کلیک: نتایج به‌دست‌آمده از تحقیقات نشان می‌دهد که آن دسته از تگ‌های متادیسکریپشن که خوب نوشته‌شده و خوب بهینه‌شده‌اند نقش بسزایی در جلب‌توجه مخاطب (website curb appeal) دارند و کاربر را برای کلیک ترغیب می‌کنند.

 جذب ترافیک بیشتر: با افزایش نرخ کلیک، ترافیک بیشتری به سایتتان هدایت می‌شود.

 نرخ تبدیل: ایجاد متادیسکریپشنی که با محتوای صفحه مرتبط باشد و با اهداف و مقاصد کاربر نیز همسو باشد، برای کاربران جذاب است، و شواهد فراوانی وجود دارد که نشان می‌دهد افزایش نرخ کلیک و نرخ تبدیل در وب‌سایتتان، باعث می‌شود که وب‌سایتتان موردتوجه بیشتر گوگل قرار گیرد.  


طول متا دیسکریپشن؟

درباره طول این تگ نظرات متفاوتی وجود دارد. در برخی مواقع 165-160 کاراکتر به‌عنوان طول مجاز در نظر گرفته‌شده است، در برخی موارد دیگر هم 160-156 به‌عنوان طول مجاز در نظر گرفته‌شده است. اخیراً گوگل طول مجاز برای متادیسکریپشن را حداکثر 300 کاراکتر اعلام کرده است اما سریع‌تر از حرف خود برگشته است.

باید در نظر داشته باشید که همواره باید اطلاعات خود را بروز نگه‌دارید و ازآنچه گوگل در این زمینه اعلام می‌کند همواره مطلع باشید.

متادیسکریپشن های مختلف را موردبررسی قرار دهید و ببینید که کدام‌یک برای سایت شما بهتر است.


مقایسه متادیسکریپشن با SERP Snippets

برخی از مردم، متادیسکریپشن و SERP Snippets را به‌جای هم به کار می‌برند. این در حالی است که این دو کاملاً باهم متفاوت‌اند.

متا دیسکریپشن یک تگ HTML است که خودتان آن را می‌نویسید و کنترل می‌کنید. SERP Snippets توضیحاتی هستند که گوگل آن‌ها را تولید می‌کند. محتوای آن می‌تواند از متادیسکریشن تولیدشده توسط شما برگرفته شود یا چیز دیگری باشد. گوگل در این زمینه تصمیم می‌گیرد و از خیلی سال پیش این کار به‌صورت خودکار در گوگل انجام می‌شود.  


تحلیل رقبا (جستجوی مجدد SERP)

صرف‌نظر از شغل و صنعتی که دارید، باید اجرای تحقیقات گسترده را در اولویت کارتان قرار دهید. همیشه رقیبانتان را زیر نظر داشته باشید و ببینید آن‌هایی که در حوزه خود موفق‌اند چه‌کار می‌کنند و تگ‌ها را به چه شکل می‌نویسند که موفق می‌شوند؟ برای انجام تحقیقات در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) گام‌های مهم و اساسی زیر را طی کنید:

تحقیق در SERP درباره کلمات کلیدی: شاید گفتن این موضوع راحت باشد و انجام دادن آن سخت و زمان‌بر. اما باید بدانید که رقبایتان روش‌هایی را انتخاب می‌کنند که خوب جواب می‌دهد پس از آن‌ها غافل نباشید.

تحقیق در SERP درباره رقبایتان و عملکرد آن‌ها: این مورد می‌تواند مانند پیشران موشک برای شما عمل کند و در هر حوزه‌ای که هستید به‌سرعت شمارا موفق کند.

همه یافته‌هایتان را در فایل اکسل ذخیره کنید و آن‌ها را به کار بگیرید: اگر از افزونه Google Chrome استفاده می‌کنید. امکاناتی را در اختیارتان قرار می‌دهد تا نتایج حاصل از یافته‌ها را در یک فایل اکسل ذخیره کنید و بهتر بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید.


تحلیل رفتار کاربران (واکاوی کاربران)

مخاطبانتان را به‌دقت بشناسید و ارائه خدمات را با نیازهای آن‌ها همسو کنید. برای این کار نمی‌توان نسخه واحد پیچید زیرا بسته به شرایط فرق می‌کند. پس شما هم با در نظر گرفتن شرایط و نیازهای مخاطبانتان، تگ متا دیسکریپشن را چکش‌کاری کنید تا به نتیجه دلخواهتان برسید.


لحن صدای متناسب با برند

هر برندی لحن خاص خود را دارد که با هویت و ماهیت برند در ارتباط است، ماهیت برند همان احساسی است که در تعامل با برند به کاربر دست می‌دهد. هر تگ متادیسکریپشن باید با لحن صدای برند متحد و منحصربه‌فرد باشد.

لحن برندی که کفش می‌فروشد با لحن برندی که سخت‌افزار می‌فروشد متفاوت است. مهم‌ترین مزیت داشتن لحن و حفظ آن، راضی نگه‌داشتن مشتریان باسلیقه‌های متفاوت است.

با کنار هم قرار دادن سلیقه‌ها و خواسته‌های کاربران و کلمات کلیدی در برآورد کردن نیازهای آن‌ها در سطوح مختلف موفق خواهید بود. اما بایستی مراقب باشید که این کار مانند یک شمشیر دو لبه است و افراط در آن ممکن است به ضررتان نوبتم.  


کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربران در متا دیسکریپشن:

گوگل، وجود کلمات کلیدی در تگ متادیسکریپشن را زیاد مهم نمی‌داند. صرف‌نظر از اینکه گوگل دراین‌باره چه می‌گوید باید به نکته مهمی در این زمینه توجه کنیم و آن اینکه: اگر کلمات کلیدی موردنظر کاربر در تگ متادیسکریپشن وجود داشته باشد، در صفحه نتایج موتورهای جستجو آن کلمات کلیدی در متادیسکریپشن به شکل پررنگ‌تر نمایش داده می‌شوند و وقتی کاربر با این موضوع مواجه می‌شود بیشتر علاقه‌مند می‌شود تا بر روی لینک کلیک کند. کلیک کردن روی لینک یعنی موفقیت شما در کارزار با رقبایتان.   


تأثیر هدلاینهای شبکه‌های اجتماعی بر روی متادیسکریپشن:

شبکه‌های اجتماعی نقش بسزایی در هدایت مخاطبان به وب‌سایتتان دارند. دنبال کردن اینفلوئنسرها و افرادی که مخاطبان زیادی دارند باید به یک استراتژی مهم در زندگی‌تان تبدیل شود. می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی درزمینهٔ موفقیت سایتتان و اهداف و خواسته‌های کاربرانتان کمک بگیرید.

اما اگر تگ‌های متادیسکریپشن تکراری بنویسید گرفتار می‌شوید. برای این‌که در چنین گرفتاری درگیر نشوید باید چند نکته را در طول روزها و هفته‌ها و ماه‌ها سرمشق خود قرار دهید:

همیشه بسازید- همیشه در حال تحقیق باشید.


متادیسکریپشن منحصربه‌فرد

کلی‌گویی در تگ متا دیسکریپشن و استفاده از جملات تکراری باعث می‌شود که درهای ورودی مشتریان جدید به روی شما بسته شود. پس سعی کنید که منحصربه‌فرد باشید و این کار جز با تمرین حاصل نمی‌شود.


تازه سازی متادیسکریپشنها

اگر محتوای کهنه‌ای در وب‌سایتتان دارید می‌توانید آن را به‌روزآوری کنید و تگ‌های آن را نیز بازبینی کنید. این کار نفس تازه‌ای در سایتتان می‌دمد. می‌توانید آن مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا مخاطبان جدید را جذب کنید.


مثال‌های خوب برای متادیسکریپشنها:

“Did you know that pain and suffering are very real to the victim

in a personal injury case? Learn more from our personal injury

attorneys in this latest blog post.”

 

“By thinking clearly about your needs, it is possible to find a

computer that will help you do all the things you currently love,

and more. Our technicians explain.”

 

“When you are looking for the right widget, we can help. Our

widget technicians can help you with anything. These are the

things you should look out for in widgets.”

 

شایان‌ذکر است که نمی‌توان یک متادیسکریپشن را برای همه توصیه کرد. باید با آزمون‌وخطا به نتیجه مطلوب برسید.


اشتباهات رایج در نوشتن متادیسکریپشن:

در ادامه به برخی از اشتباهات رایج در نوشتن متن تگ متادیسکریپشن اشاره می‌کنیم. با دقت در آن‌ها همیشه سعی کنید از بروز آن‌ها جلوگیری کنید تا صفحات وب‌سایتتان در فهرست شدن و دیده شدت در صفحه نتایج موتورهای جستجو دچار مشکل نشوند.

عدم تناسب متن تگ متادیسکریپشن با محتوای صفحه:

محتوای این تگ باید خلاصه‌ای از محتوای صفحه باشد. اما برخی موارد به دلیل تنبلی و صرف وقت و انرژی کافی این کار درست انجام نمی‌شود. در چنین مواردی ممکن است علاوه بر خطر بازنویسی شدن محتوای این تگ توسط موتورهای جستجو، ایندکس شدن صفحه وب‌سایتتان در فهرست موتورهای جستجو نیز با چالش مواجه می‌شود.  

کمبود کلمات کلیدی

تگ متادیسکریپشن فرصت مناسبی برای گسترش عنوان وب‌سایتتان است. به این فکر کنید که برای توضیح بیشتر در مورد حوزه کاریتان کدام کلمات کلیدی را انتخاب می‌کنید. سعی کنید با به‌کارگیری کلمات کلیدی مناسب، توضیحات گیرا و جذابی را ارائه دهید تا در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERPs) بهتر دیده شوید.

متادیسکریپشن تکراری:

همه ما می‌دانیم که محتوای تکراری موردپسند موتورهای جستجو نیست. نوشتن متادیسکریپشن تکراری برای دو صفحه از وب‌سایت نشان‌دهنده تنبلی صاحبان و گردانندگان آن است. پس وقت کافی برای این کار صرف کنید و متادیسکریپشن منحصربه‌فرد و مجزا برای هر صفحه بنویسید تا بهتر دیده شوید.

انباشت کلمات کلیدی:

انباشت کلمات کلیدی بسیار مشابه در صفحه یک اشتباه برای سئوی صفحه بوده و این قضیه دقیقاً برای تگ متدیسکریپشن نیز صادق است. سعی کنید در استفاده از کلمات کلیدی در این تگ، تعادل را رعایت کنید.

متادیسکریپشن کسل‌کننده:

همان‌طور که اشاره شد و می‌دانیم، تگ متادیسکریپشن نقش دوگانه در صفحه وب‌سایت دارد: توصیف صفحه، جذب مخاطب

سعی کنید توضیحتان کسالت‌آور نبوده و جذاب باشد.

فراموش کردن اقدام به عمل (Call-to-Action) :

عبارت‌های به اقدام به عمل مانند: همین‌الان امتحان کنید. مطالعه کنید. خرید کنید. از تخفیف استفاده کنید. رایگان دانلود کنید و ... می‌توانند ازلحاظ روانشناسی تلنگری باشند و شانس ورود کاربر به سایتتان را افزایش دهند. پس اگر در کنار توضیحاتتان فضایی برای این عبارات باقی‌مانده است حتماً و حتماً آن‌ها را به کار ببرید.

اشتباه گرفتن متادیسکریپشن با اسنیپتها:

متادیسکریپشن (توضیحاتی که شما می‌نویسید) با اسنیپتها (توضیحات و عباراتی که موتورهای جستجو تولید می‌کنند) با یکدیگر تفاوت اساسی دارند.

ننوشتن، کوتاه با خیلی طولانی نوشتن:

هر سه مورد برای سئو نامناسب است. باید تعادل را رعایت کرده و از فضای ارائه‌شده حداکثر استفاده را برده و توضیح کافی و نسبتاً جامع از صفحه مربوطه ارائه دهیم.


دلایل بازنویسی تگ متادیسکریپشن توسط گوگل+راه حلها

محتوای تگ متا دیسکریپشن اگرچه در فرایند رتبه‌بندی صفحات وب مورد استفاده قرار نمی‌گیرد اما از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است. جالب است بدانید که محتوای این تگ در بسیاری از موارد (بالای ۶۰٪) توسط موتور جستجوی گوگل بازنویسی می‌شود. بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که دلایل این کار را از زبان متصدیان گوگل جویا شویم.

طبق گفته‌های جان مولر، سخنگوی گوگل، این موتور جستجو در برخی مواقع متن نوشته‌شده اصلی در متادیسکریپشن را حذف و متن دیگری را جایگزین آن می‌کند. در حالت کلی گوگل دلیل اصلی این کار را تلاش برای مفید ساختن توضیحات تگ متادیسکریپشن برای کاربر می‌داند. در ادامه برخی از استدلال‌های گوگل و راه‌حل‌های مختلف برای این کار ذکرشده است:

 خالی گذاشتن تگ متا

این مورد یکی از بدیهی‌ترین موارد است. چراکه اگر تگ متا خالی بماند، موتورهای جستجو اقدام به بازنویسی آن می‌کنند.

 عدم تناسب بین محتوای صفحه و محتوای تگ متا:

محتوای تگ متا باید بیانگر خلاصه‌ای از محتوای کل صفحه باشد. اگر این تناسب و رابطه حفظ نشود، موتور جستجو اقدام به بازنویسی می‌کند.

 عدم همخوانی کوئری کاربر و متن متادیسکریپشن:

برخی مواقع، به دلیل اینکه همه کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربر در متن اصلی تگ متا وجود ندارند موتور جستجو به‌وسیله الگوریتم‌های خاصی که دارد محتوای تگ را بازنویسی می‌کند و سعی می‌کند تا در بازنویسی همه کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربر را در متن تگ متا بگنجاند. در فرایند بازنویسی ممکن است الگوریتم‌های موتورهای جستجو، کلمات را از متن صفحه نیز انتخاب کنند.

راه‌حل‌ها:

 ​​​​​​​موارد گفته‌شده در قسمت اشتباهات رایج در نوشتن تگ متا را همیشه به خاطر داشته باشید و سعی کنید از بروز آن‌ها اجتناب کنید.

 ​​​​​​​نیات جستجوی کاربر (User Search Intent) را همیشه در حوزه کاریتان رصد کنید و همواره ببینید کاربران چه چیزی را جستجو می‌کنند.

 ​​​​​​​​​​​​​​با همه این توضیحات، درواقع هیچ تضمینی وجود ندارد که ترفندهای ما 100% مؤثر باشند. برخی مواقع کار واقعاً از دست صاحبان سایت خارج می‌شود.


سخن آخر

 دچار وسواس نشوید.

سئو فقط برای رتبه‌بندی و رتبه خوب گرفتن نیست. باید سعی کنیم نکات جذاب و گیرا ارائه دهیم. کاربر را دعوت به اقدام کنیم (برای یادگیری / خواندن/خرید کلیک کنید). یک متن غنی از کلمات کلیدی نوشته و بر ارزش و اعتبار خود بیافزاییم.

نوشتن متن تگ متادیسکریپشن نیز از این موضوع مستثنی نیست. در عین مهم بدون باید دانست که فقط بخشی از سئو است. باید در عین رصد وضعیت تگ متادیسکریپشن، برای تمام صفحات وب‌سایتمان اهمیت دهیم تا در حالت کلی وضعیت مناسبی داشته باشیم.

درباره نویسنده

امیر نجفی انامقی

لیسانس مهندسی تکنولوژی نرم افزار

فوق لیسانس زبان انگلیسی

فعالیت برنامه نویسی از سال 1385 تا کنون.

علاقمند به موسیقی- شعر- فلسفه- ترجمه- وبلاگ نویسی

مشاهده پروفایل
سوال از متخصص فناوری اطلاعات

پرسیدن سوال

اگر درباره مطالب ارائه شده در این صفحه سوالی داشتید، در قسمت دیدگاهها از یک متخصص فناوری اطلاعات بپرسید

دریافت پاسخ

متخصصین در حوزه های مختلف فناوری اطلاعات در اسرع وقت به سوال شما جواب خواهند داد.

دانش افزایی

با تبادل اطلاعات و بررسی ابعاد مختلف یک مساله به دانش افزایی می رسیم

دیدگاهها ۰
لطفا قبل از طرح هر گونه پرسشی، سوال مورد نظر خود را در بخش سوالات متداول جستجو کنید.
طرح دیدگاه
CAPTCHA