امیر نجفی انامقی ۱۵ دی ۱۴۰۱

۳۵ کتاب پرفروش هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در ۲۰۲۲


مقدمه

هوش مصنوعی(AI) سرواژه عبارت (Artificial Intelligence) عبارت است از علم و مهندسی ساخت ماشین‌های هوشمند، مخصوصاً ساخت برنامه‌های هوشمند کامپیوتری است. به‌طور خلاصه می‌توان گفت هر جا که یک ماشین قابلیت یادگیری داشته باشد هوش مصنوعی در آنجا حضور دارد.

معیار هوش مصنوعی برای ماشین‌ها عبارت است از استدلال، صحبت کردن و بینایی.

شما هم به یادگیری هوش مصنوعی و حوزه‌های مختلف آن علاقه دارید؟ پس در این پست با ما همراه باشید. در ادامه بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را معرفی می‌کنیم.

 

ضرورت یادگیری هوش مصنوعی

دلایل فراوانی وجود دارد که با دانستن آن‌ها به یادگیری هوش مصنوعی مجاب می‌شویم ازجمله:

  کاهش خطای انسانی با هوش مصنوعی

  انجام مشاغل خطرناک با هوش مصنوعی

  انجام کارهای تکراری با هوش مصنوعی

  در دسترس بودن دائمی هوش مصنوعی:

  سریع‌تر بودن هوش مصنوعی نسبت به انسان

  نقش پررنگ هوش مصنوعی در شبکه‌های اجتماعی

  نفوذ هوش مصنوعی در یادگیری

  جایگزینی نیروی کار با روبات‌ها

  ​​​​​​​تأثیرات هوش مصنوعی بر حقوق افراد

  ​​​​​​​پیچیده بودن توسعه هوش مصنوعی

 

در ادامه پرفروش‌ترین کتاب‌های هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی را معرفی می‌کنیم:


۱- شبکه عصبی‌تان را بسازید

این کتاب معرفی گام‌به‌گام بر ساختار شبکه‌های عصبی است که با استفاده از اطلاعات این کتاب می‌توانید در پایتون یک شبکه عصبی طراحی کنید. این کتاب از ایده‌های ساده شروع کرده و رفته‌رفته با کد نویسی در پایتون، یک شبکه عصبی را توسعه می‌دهد.  


۲- هوش مصنوعی برای آدمک‌ها

نویسنده: جان پائول مولر و لوسا ماسارون

این کتاب درباره هوش مصنوعی، تاریخچه آن، و کاربرد هوش مصنوعی در اپلیکیشنهای کامپیوتری بحث می‌کند. با مطالعه این کتاب درک بهتری نسبت به هوش مصنوعی و نحوه کارکرد آن خواهید داشت. همچنین این کتاب درباره فنّاوری و باورهای غلط پیرامون آن بحث می‌کند.  


۳- یادگیری ماشینی برای مبتدیان مطلق

نویسنده: Oliver Theobald

این کتاب درباره یادگیری ماشینی و انواع آن، شبکه‌های عصبی مصنوعی، جعبه‌ابزار یادگیری ماشینی، تحلیل رگرسیون، خوشه‌بندی، ایجاد یک مدل در پایتون  را شامل می‌شود. همچنین الگوریتم‌هایی مانند اعتبار سنجی متقابل، مدل‌سازی گروه، جستجوی شبکه، مهندسی ویژگی و چندین الگوریتم دیگر را مورد بررسی قرار می‌دهد.


۴- هوش برتر، مسیر، خطرات، استراتژی

 نویسنده: Nick Bostrom

ناشر: Oxford University Press

سال انتشار: ۲۰۱۴

نیک باستروم (متولد ۱۰ مارس ۱۹۷۳) فیلسوف سوئدی در دانشگاه آکسفورد است که به دلیل کارش در زمینه خطر اگزیستانسیل و اصل انسان نگر معروف است.

نویسنده در این کتاب چنین استدلال می‌کند که در نقطه‌ای که مغز ماشین از مغز انسان‌ها برحسب عقل عمومی برتری پیدا کند، بشریت به‌عنوان حیات غالب بر روی زمین غرق می‌شود. به نظر می‌رسد این کتاب شبیه یک داستان علمی تخیلی باشد، اما بوستروم دلایلی از پیشرفت‌های بزرگ در هوش مصنوعی را بیان می‌کند که کاملاً متقاعدکننده است. او معتقد است که ماشین‌های پیشرفته و هوشمند می‌توانند توانایی‌های خود را سریع‌تر از دانشمندان بهبود دهند و این می‌تواند یک فاجعه برای انسان‌ها باشد.


۵- هوش مصنوعی، رهیافتی نوین

نویسنده: استوارت راسل

این کتاب تلاش‌های صورت گرفته در حوزه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی را از ابتدا مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین به برخی کاربردهای هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف از جمله تشخیص گفتار، ترجمه ماشینی و ... به‌تفصیل مورد بررسی قرارگرفته است.


۶- موتورهای هوش مصنوعی، مقدمه‌ای بر ریاضیات یادگیری ماشینی

نویسنده: جیمز وی استون

نویسنده در این کتاب، نحوه کارکرد الگوریتم‌های هوش مصنوعی در قالب شبکه‌های عصبی مصنوعی را توضیح می‌دهد.


۷- زندگی ۳.۰: انسان در عصر هوش مصنوعی

 کتاب زندگی ۳.۰ کتابی علمی در زمینه فناوری هوش مصنوعی و تأثیرات آن بر زندگی انسان در آینده است. مکس تگمارک، نویسنده کتاب زندگی ۳.۰، زندگی در این دنیا را به سه مرحله تکاملی تقسیم می‌کند. او دستیابی انسان به یک ماشین ابرهوشمند را مرحله سوم زندگی می‌داند. مکس تگمارک معتقد است که فناوری هوش مصنوعی به‌ سرعت در حال پیشرفت است و محققان به‌زودی می‌توانند ماشینی خلق کنند که از انسان باهو‌ش‌تر خواهد بود.

اما مسئله مهم این است که ساخت چنین ماشینی می‌تواند نتایج خوب یا بدی داشته باشد. با خواندن کتاب زندگی ۳.۰ با چند مورد از ماشین‌های ابرهوشمند احتمالی در آینده آشنا می‌شوید و می‌فهمید که محققان هوش مصنوعی برای مهار کردن ابرهوشی که خودشان خلق خواهند کرد، با چه چالش‌هایی مواجه خواهند بود.


۸- یادگیری عمیق نشان داده شده

DEEP LEARNING ILLUSTRATED

اثر جمعی از نویسندگان است که درباره هوش مصنوعی و کاربردهای مختلف آن بحث می‌کند و به‌عنوان یک مرجعِ برای محققان مورد استفاده قرار می‌گیرد.


۹- تحلیل‌های آینده نگرانه برای آدمک‌ها

Predictive Analytics for Dummies

این کتاب به‌عنوان یک مرجع بوده و با مطالعه آن درباره نحوه عملکرد تحلیل‌های آینده نگرانه مطالبی خواهید آموخت.


۱۰- علم داده از ابتدا

Data Science from Scratch

این کتاب راهنمای آموزش پایتون برای کسانی است که می‌خواهند مبانی پایتون را بیاموزند.

 

علم داده، دانشی میان‌رشته‌ای پیرامون استخراج دانش و آگاهی از مجموعه‌ای داده و اطلاعات است. علم داده از ترکیب مباحث مختلفی به وجود آمده و بر مبانی و روش‌های موجود در حوزه‌های مختلف علمی بنا شده است. تعدادی از این حوزه‌ها عبارت‌اند از: ریاضیات، آمار، مهندسی داده، بازشناخت الگو و… هدف این علم، استخراج مفهوم از داده و تولید محصولات داده محور است.


۱۱- یاد گیری ماشینی

Hands-On Machine Learning

با توجه به پیشرفت‌های اخیر جریان یادگیری ماشینی بسیار به یادگیری عمیق تمایل پیدا کرده است. اکنون حتی برنامه‌نویسانی که دانش کمی در این زمینه دارند می‌توانند با استفاده از امکانات موجود برنامه‌هایی بنویسند که قابلیت یادگیری با استفاده از داده را داشته باشد. این کتاب با استفاده از مثال‌های کوچک و فریمورک‌های آماده از جمله Scikit-Learn و TensorFlow کمک می‌کند درک بهتری پیدا کنید و بتوانید سیستم‌های هوشمندی بسازید. کتاب دو بخش کلی دارد. در بخش اول با استفاده از کتابخانه‌ی آماری Scikit-Learn با مبانی ماشین لرنینگ و الگوریتم‌هایی مانند رگرسیون آشنا می‌شوید. در بخش دوم از کتابخانه‌های Keras و TensorFlow استفاده می‌شود تا آشنایی بهتری با شبکه‌های عصبی عمیق پیدا کنید. هر بخش شامل تمرین‌هایی است که انجام آن‌ها به یادگیری شما کمک می‌کند و تنها پیش‌نیاز کتاب آشنایی با برنامه‌نویسی پایتون است.


۱۲- هوش مصنوعی کاربردی

Applied Artificial Intelligence

این کتاب اطلاعات خوبی درباره هوش مصنوعی به صاحبان مشاغل درباره استفاده از آن در کسب‌وکار ارائه می‌دهد. این کتاب امکان تصمیم‌گیری بر اساس کاربردهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را فراهم می‌سازد.


۱۳- ماشین‌های پیش‌گویی

Prediction Machines

این گویی درباره تصمیم‌گیری در شرایط عدم اطمینان بحث می‌کند. نویسنده این کتاب همچنین درباره نحوه تأثیر ابزارهای پیش‌گویی در افزایش خلاقیت ماشین‌ها با نگهداری اسناد و ارتباط با مشتری موضوعاتی را مطرح کرده و به توضیح آن‌ها می‌پردازد.


۱۴- انسان+ ماشین: تصویرسازی مجدد از کار در عصر هوش مصنوعی

Human + Machine: Reimagining Work in the Age of AI

این کتاب درباره پارادایمی به نام هوش مصنوعی و تأثیر آن بر تغییر روندها در یک سازمان بحث می‌کند.  


۱۵- معماران هوش

Architects of Intelligence

این کتاب به مصاحبه درباره هوش مصنوعی و شفاف‌سازی درباره آن می‌پردازند


۱۶- هوش مصنوعی برای انسان‌ها: الگوریتم‌های اساسی

Artificial Intelligence for Humans: Fundamental Algorithms

این کتاب درباره الگوریتم‌های پایه و اساسی هوش مصنوعی با محاسبات و اعداد بحث می‌کند به‌طوری که خودتان نیز می‌توانید آن‌ها را با استفاده از جاوا، سی شارپ، پایتون بسازید.


۱۷- یادگیری عمیق با R

Deep Learning with R

این کتاب، مقدمه‌ای بر دنیای یادگیری ماشین است که از کتابخانه Keras و زبان رابط آن یعنی R استفاده می‌کند.


۱۸- یادگیری ماشینی پایتون

Python Machine Learning

با مطالعه این کتاب درهای جدیدی روبه دنیای وسیع تحلیل آینده نگرانه باز می‌شود. همچنین بهترین روش‌ها برای یادگیری ماشینی و الگوریتم‌ها را نیز یاد خواهید گرفت.


۱۹- TensorFlow in 1 Day

TensorFlow معروف‌ترین کتابخانه موجود برای یادگیری ماشینی است. با استفاده از گراف‌های موجود در آن می‌توانید هرچه بهتر شبکه‌های عصبی را به صورت بصری کار کنید.

درباره نویسنده

امیر نجفی انامقی

لیسانس مهندسی تکنولوژی نرم افزار

فوق لیسانس زبان انگلیسی

فعالیت برنامه نویسی از سال 1385 تا کنون.

علاقمند به موسیقی- شعر- فلسفه- ترجمه- وبلاگ نویسی

مشاهده پروفایل
سوال از متخصص فناوری اطلاعات

پرسیدن سوال

اگر درباره مطالب ارائه شده در این صفحه سوالی داشتید، در قسمت دیدگاهها از یک متخصص فناوری اطلاعات بپرسید

دریافت پاسخ

متخصصین در حوزه های مختلف فناوری اطلاعات در اسرع وقت به سوال شما جواب خواهند داد.

دانش افزایی

با تبادل اطلاعات و بررسی ابعاد مختلف یک مساله به دانش افزایی می رسیم

دیدگاهها ۰
لطفا قبل از طرح هر گونه پرسشی، سوال مورد نظر خود را در بخش سوالات متداول جستجو کنید.
طرح دیدگاه
CAPTCHA